Znate li što je to – fotostarenje kože?
Starenje organizma pokreće proces oksidacije kojim upravljaju slobodni radikali, visoko reaktivni kisikovi spojevi (ROS). Oksidacijski procesi dio su ljudskog metabilizma i osnova pretvorbe energije (glikoliza). Međutim, pod utjecajem brojnih vanjski čimbenika kao što su: pušenje, izloženost UV zrakama te zagađenom zraku dolazi do značajnog porasta slobodnih radikala u ljudskom tijelu. Reaktivne molekule napadaju najbližu stabilnu molekulu, kradu joj elektrone i time uzrokuju oštećenja.
Navedene reakcije osobito su izražene u koži tijekom ljetnih mjeseci. Uz njih je vezan pojam fotostarenje, a odnosi se na ubrzano starenje kože. Za razliku od kronološkog starenja koje je predodređeno fiziološkom predispozicijom pojedinca, fotostarenje prvenstveno ovisi o djelovanja vanjskih čimbenika [1].
Istraženi su različiti modeli za objašnjenje molekularne osnove starenja kože, uključujući teoriju starenja stanica, sposobnosti popravljanja stanične DNK, točkaste mutacije, oksidativni stres, kromosomske abnormalnosti, jednogene mutacije, kronične upale i tako dalje. Dio znanstvenika zagovara tvrdnju da većinu vidljivih znakova starenja uzrokuju upravo vanjski faktori, a samo 3% čimbenika starenja ima unutrašnju pozadinu [2].
Fotostarenje prvenstveno ovisi o stupnju ultraljubičastog zračenja (UVR) i količini melanina u koži (fototip kože). UVR dovodi do raspada kolagena i obustave njegove sinteze. Drugim riječima, kolagen se usporeno stvara i ubrzano razgrađuje. Istraživanja navode da dermalni raspad kolagena prati nesavršen popravak. Time dolazi do nepravilnosti u strukturnoj cjelovitosti kože, stvaranja solarnog ožiljaka, te u konačnici klinički vidljive atrofije kože i bora. Ostali vidljivi znakovi fotostarenja su: smanjenje elastičnosti kože, pojava dubokih bora, hiperpigmentacija, rak kože i staračke pjege [1].
Antioksidansi svojim djelovanjem mogu značajno umanjiti štetno djelovanje slobodnih radikala nastalih pod utjecajem UV zračenja i time reducirati pojavu znakova fotostarenja kože. Beta-karoten snažan je antioksidans koji može predati elektrone iz vanjske ljuske pri čemu i dalje ostaje stabilan. Time neutralizira djelovanje štetnih slobodnih radikala i prekida lančanu reakciju krađe elektrona.
Preventivna zaštita kože
Ovisi i o količini melanina u koži. Što je više melanina, to je dublja preplanulost. Proizvodnju melanina (melanogenezu) pokreće izlaganje UV zračenju koje uzrokuje da koža vidno potamni. Melanin se nakuplja u gornjem sloju kože, prekriva stanice epidermisa i tako štiti kožu od zračenja. Beta-karoten potiče razvoj prijeko potrebnog pigmenta melanin čak i prije izlaganja UV zračenju. Karoteni ujedno apsorbiraju svjetlosno zračenje u vidljivom i ultraljubičastom dijelu spektra i time dodatno doprinose prirodnoj zaštiti kože od sunčeva zračenja.
Za održavanje zdrave kože često se ističe i antioksidans vitamin A. Koristi se u tretmanima akni i psorijaze, međutim kod nekih osoba može uzrokovati iritacije, crvenilo i perutanje kože. Konzumacijom u prehrani, potencijalnu opasnost predstavlja i predoziranje (vitaminoza). Vitamin A nalazi se u dva primarna oblika: aktivan vitamin A i provitamin A. Aktivan vitamin A zove se retinol i životinjskog je podrijetla. Provitamin A je biljni pigment beta karoten koji tijelo može pretvoriti u aktivan oblik retinol. Beta-karoten, kao izvor vitamina A ne predstavlja opasnost od iritacija i vitaminoze budući da se ova supstanca u tijelu pretvara u vitamin A kada i koliko je potreban organizmu. Višak beta karotena skladišti se upravo u koži formirajući zaštitni sloj epiderme i prvu liniju obrane od sunčeva zračenja [5].
Konverzija beta karotena u vitamin A događa se najvećim dijelom u jetri. Kako bi se povećala apsorpcija u organizam, beta-karoten se često uzima kao dodatak prehrani. Međutim, provedena istraživanja potvrdila su postojanje konverzije beta-karotena u koži [5]. Koža kao najveći organ ljudskog tijela, površine 1.5-2 m², te oko 15% ukupne tjelesne težine odrasle osobe predstavlja značajnu površinu apsorpcije i konverzije.
Lipofilnost je svojstvo nekih molekula da se lako otapaju u ulju ili masti. Za lipofilne molekule je najvažniji prodor kroz vanjski rožnati sloj (dio epidermisa); što je tvar lipofilnija to će se brže i u većem omjeru upiti kroz kožu. Ulje bogato masnoćama odličan je nosioc lipofilnog beta-karotena [6]. Važno je napomenuti da su vitamini esencijalni nutrijenti koje čovjek ne može samostalno proizvesti već se u organizam moraju unositi iz okoline.
Prema navedenom, možemo zaključiti:
- čuva stanične strukture, antioksidans.
- usporava starenje kože.
- neutralizira slobodne radikale.
- održava elastičnost kože i sprječava nastanak bora.
- inhibira razaranje kolagena.
- štiti od UV zračenja, apsorbira zračenje.
- doprinosi očuvanju brončanog tena i potiče razvoj pigmenta melanin.
- podiže razinu vitamina A konverzijom iz beta karotena.
…i time smanjuje negativan učinak vanjskih utjecaja na kožu reducirajući vidljive znakove starenja sa značajnim utjecajem u obrani od štetnih sunčevih zraka.
Važnost svakodnevnog uzimanja beta-karotena potvrdile su brojne studije, a prema preporukama trebalo bi uzimati 10 do 60 mg svaki dan. Osobe koje se hrane uravnoteženo, hranom bogatom voćem i povrćem, vjerojatno dobivaju dostatne količine beta-karotena. Međutim, smatra se da moderan čovjek prehranom uzima samo 2 mg beta-karotena na dan. Podaci iz literature navode da beta-karoten, uzima li se u dozama od 30 do 180 mg na dan, ne izaziva štetne nuspojave. Doze iznad 60 mg na dan potencijalno mogu obojiti kožu u žuto (ksantoza). Obojenje kože je privremena pojava uslijed skladištenja beta-karotena u kožnom tkivu, a propisana terapija je prestanak uzimanja beta-karotena.
- Ruža Pandel, Borut Poljšak, Aleksandar Godic i Raja Dahmane “Skin Photoaging and the Role of Antioxidants in Its Prevention” International Scholarly Research Notices 2013. [Na internetu]. Dostupno: https://www.hindawi.com/journals/isrn/2013/930164/
- Shoubing Zhang i Enkui Duan “Fighting against Skin Aging” Cell Transplant. 2018 May; 27(5): 729–738. [Na internetu]. Dostupno: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6047276/
- Fisher G.J., Kang S., Varani J., i sur. “Mechanisms of photoaging and chronological skin aging” Arch Dermatol. 2002;138(11):1462–1470. [Na internetu]. Dostupno: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12437452
- Antonio J. Meléndez-Martínez, Carla M. Stinco, and Paula Mapelli-Brahm “Skin Carotenoids in Public Health and Nutricosmetics: The Emerging Roles and Applications of the UV Radiation-Absorbing Colourless Carotenoids Phytoene and Phytofluene” Nutrients, 2019. [Na internetu]. Dostupno: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6566388/
- Antille C. i sur. “Topical beta-carotene is converted to retinyl esters in human skin ex vivo and mouse skin in vivo.” Exp Dermatol. 2004 Sep;13(9):558-61.[Na internetu]. Dostupno: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15335356[pristupano 10.09.2019.].
- Urednički tim Dokazi u medicini. “Upija li se u tijelo sve što nanesemo na kožu?” Objavljeno: 26. kolovoza 2015. [Na internetu]. Dostupno: http://dokaziumedicini.hr/upija-li-se-u-tijelo-sve-s-koze/
- Sanja Katalenić Iljkić, mr. “Palmino ulje – kvaliteta i sigurnost” Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
- CBI, the Centre for the Promotion of Imports from developing countries, Exporting vegetable oils to Europe, Netherlands. 2019.
- Jasna Ćerić mag.nutr., univ.mag.pharm, Zdravstvena ispravnost prirodne kozmetike [Na internetu]. Dostupno: https://san10.hr/zdravstvena-ispravnost-prirodne-kozmetike/